Byrådet

Se byrådets medlemmer og følg byrådets arbejde

 


Borgmester: Claus Wistoft (V)
1. viceborgmester: Kirstine Bille (F)
2. viceborgmester: Peter Andersen (L)

Socialdemokraterne (A)
Ole Bollesen, Knebel
Jan Fischer, Hornslet
Hans Christian Baltzer, Ryomgård
Anders Peter Rasmussen, Ebeltoft
Kai Pedersen, Mørke
Christian Haubuf, Ebeltoft

Radikale Venstre (B)
Jan Kjær Madsen, Hornslet

SF (F)
Kirstine Bille, Balle
Kim Lykke Jensen, Mørke
Helle Røge, Hornslet
Jens Rasmussen, Ebeltoft
Kristian Herget, Ebeltoft

Borgerlisten (L)
Peter Andersen, Ebeltoft

Konservative (C)
Jørgen Brøgger, Attrup

Dansk Folkeparti (O)
Per Dalgaard, Ryomgård
Laila Sortland, Adressebeskyttelse

Venstre (V)
Claus Wistoft, Kolind
Marianne Kirkegaard, Hornslet
Torben Therkelsen, Ebeltoft
Gunnar Sørensen, Vrinners
Ole Bjerregaard, Ebeltoft
Rønnaug Engstad Laursen, Skørring
Karen Østergaard, Rønde

Liberal Alliance (I)
Per Zeidler, Rønde
Flemming Hansen, Mørke

Enhedslisten (Ø)
Jesper Yde Knudsen, Rønde

Løsgængere
Anette Quist Busk, Hedeskov, Rønde

Konstituering
Den 19. november 2013 var der valg til byrådet i Syddjurs Kommune. Det konstituerende møde fandt sted den 5. december 2013.

Ændringer
Jørgen Brøgger, Attrup forlod Venstre i forbindelse med konstitueringen og blev løsgænger.

Jesper Mathiesen udtrådte af byrådet den 29. januar 2014 og ind trådte stedfortæder Christian Haubuf.

Anette Quist Busk forlod Socialdemokratiet marts 2014 og blev løsgænger.

Jørgen Brøgger (L) har sygeorlov fra den 28/8 2014 til den 1/4 2015. Peter Andersen (L) var suppleant i perioden.

Jørgen Brøgger er blevet repræsentant for konservative, efter at have være løsgænger, pr. august 2014.

Marianne Kirkegaard (V)  har orlov fra byrådsarbejdet i perioden 1. september 2015 til 1. december 2015 af erhvervsmæssige årsager. Nicklas Sixhøj Nielsen (V) er suppleant i perioden.

Jørgen Brøgger (L) forlod byrådet den 30. september 2015 af helbredsmæssige årsager. Som erstatnning er stedfortræder Peter Andersen (L) indtrådt i byrådet.

Hans Christian Baltzer (A) har sygeorlov fra 4. januar 2016 til den 30. marts 2016. Irene Skovhus Christensen (A) er suppleant i perioden.

Udvalgsformand for familie og institutioner Per Zeidler er sygemeldt fra 2. maj frem til den 15. maj 2017. Jesper Yde Knudsen er fungerende udvalgsformand i perioden.

 

Opdateret: 03-05-2017 08:34