Opstillede kandidater og lister

Der er indgået 3 valgforbund:

Valgforbund 1: Socialdemokratiet, SF – Socialistisk Folkeparti og Enhedslisten De Rød-Grønne (A+F+Ø)

Valgforbund 2: Radikale Venstre og Alternativet (B+Å)

Valgforbund 3: Det Konservative Folkeparti, Nye Borgerlige, Liberal Alliance og Dansk Folkeparti (C+D+I+O)

Kandidater til kommunalvalg i Syddjurs Kommune

A. Socialdemokratiet

Ole Bollesen, Knebel

Christian Haubuf, Ebeltoft

Michael Stegger Jensen, Ryomgård

Anders Peter Arthur Rasmussen, Ebeltoft

Niels Gyldenlund Mikkelsen, Rønde

Erling Mikkelsen, Rønde

Michael Aakjær, Hornslet

Kirsten Frederiksen, Ugelbølle

Hans Christian Baltzer, Pindstrup

Jan Fischer, Hornslet

Michael Nielsen, Hornslet

Ole S. Hansen, Mørke

Anita Søholm, Mols

 

B. Radikale Venstre

Jan Kjær Madsen, Hornslet

Kari Baklund, Knebel

Carsten Bech, Rønde

Michael Skaaning Johansen, Ryomgård

Heine Skovbak Iversen, Ebeltoft

Mogens Frederiksen, Rønde

Pia Haugaard Udengaard, Ebeltoft

Robert Madsen, Hornslet

 

C. Det Konservative Folkeparti

Tommy Bøgehøj, Ebeltoft

Jørgen Brøgger, Attrup

Gustav Bielefeldt, Brunmose

Sanne May Mogensen, Rønde

Diana Bang, Ryomgård

 

D. Nye Borgerlige

Rasmus Andersen, Rønde

Bent Schouw, Femmøller

 

F. SF - Socialistisk Folkeparti

Kirstine Bille, Balle

Kim Lykke Jensen, Termestrup

Jens Rasmussen, Dråby

Kristian Herget, Ebeltoft

Morten Siig Henriksen, Hornslet

Helle Røge, Hornslet

Marianne Als Nielsen, Knebel

Ingrid Boldsen, Kolind

Leif Andersen, Ebeltoft

Kirsten Birkedal, Hyllested

Jens Olsen, Femmøller

Helle Schultz, Rønde

Eva Dragheim, Helgenæs

Jørgen Ringgaard, Stabrand

Karin A. Jensen, Tirstrup

Arne Niebuhr Hansen, Thorsager

 

I. Liberal Alliance

Peter Krog-Meyer, Rønde

Mathilde Glassow Lauridsen, Ugelbølle

Inger Terkildsen, Egens

Mads Færgemann, Ebeltoft

 

O. Dansk Folkeparti

Per Dalgaard

Laila Sortland

Ebba Grethe Møgelvang Laursen

Pierre Francois Wisborg

Michael Mikkelsen

 

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Claus Wistoft, Kolind

Else Marie Høgh, Hornslet

Jørgen Ivar Brus Mikkelsen, Grønfeld

Gunnar Sørensen, Vrinners

Christoffer Pedersen, Rønde

Riber Hog Anthonsen, Mørke

Bertil Christensen, Kolind

Nicklas Sixhøj, Kolind

Marianne Kirkegaard, Hornslet

Torben Therkelsen, Ebeltoft

Birthe Moe Laursen, Hornslet

Ole Bjerregaard, Ebeltoft

Karen Østergaard, Rønde

Annita Ibsen, Kolind

Anpumyl Thangavadivelu, Ebeltoft

Kiki Ravnsbo Skaastrup, Ebeltoft

 

Z. Social Liberal Borgerliste

Per Zeidler, Rønde

Christian G. Zeidler, Rønde

 

Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne

1. Jesper Yde Knudsen, Rønde

2. Hasse Schneidermann, Thorsager

3. Lisbeth Stadel Petersen, Lime

4. Chr. Bundgaard, Begtrup

5. Thøger Pauli, Thorsager

6. Eva Husted Dalsgaard, Thorsager

7. Jens Chr. Nielsen, Feldballe

 

Å. Alternativet

Kenneth Degnbol

Mette Foged

Jakob Baungaard

Opdateret: 09-10-2017 13:29

Kontakt

Relaterede links

Feedback