Gå til hovedindhold
Pressemeddelelse

Det mobile borgmesterkontor kom til Ebdrup 

Tirsdag den 5. maj tilbragte det mobile borgmesterkontor dagen i landsbyen Ebdrup. Her hørte Michael Stegger Jensen om et lokalt lavbundsprojekt, besøgte en virksomhed og fik historien om Ebdrup Forsamlingshus og de mange frivillige kræfter, som står bag det.

11. maj 2026

Indhold

     

    Tirsdag den 5. maj tilbragte det mobile borgmesterkontor dagen i landsbyen Ebdrup. Her hørte Michael Stegger Jensen om et lokalt lavbundsprojekt, besøgte en virksomhed og fik historien om Ebdrup Forsamlingshus og de mange frivillige kræfter, som står bag det.

     

    Første punkt på programmet var besøg hos Ritek A/S på Ydesmindevej 1. Her tog direktør Poul Bonde Sørensen imod og fortalte om stedet. Der er omkring 16 ansatte i den specialiserede industrivirksomhed, der fungerer som totalleverandør af løsninger til metalindustrien med særligt fokus på svejsning, skæring og overfladebehandling.

     

    Dagen i Ebdrup bød også på et kig på Naturstyrelsen Kronjyllands klima-lavbundsprojekt Korup Å II på Marienholtvej. Her fortalte styrelsens projektleder Rikke Bruun Pedersen om den aktuelle forundersøgelse for det cirka 850 hektar store tidligere vådområde vest for Ebdrup by. Forundersøgelsen skal afdække, om området er egnet til et projekt, og om der er opbakning blandt lodsejerne.

     

    Området er kendetegnet ved et højt indhold af organisk materiale i jorden. Det betyder, at potentialet for at tilbageholde klimagasser på arealet er stort.

     

    Vigtig dialog med lodsejere 

    Meningen med klima-lavbundsprojekter er at mindske udledningen af klimagasser til atmosfæren. Det sker ved at tage kulstofrige lavbundsjorder ud af landbrugsmæssig drift og genskabe den naturlige vandstandsforhold i området. Dermed bliver jorden vådere, og nedbrydningen af jordens kulstof - og dermed udledningen af klimagasser - bremses. Arbejdet omfatter typisk lukning af grøfter, afbrydelse af drænrør og lignende indgreb. 

     

    Forundersøgelsen, som foregår i 2026-2027, afdækker de biologiske, tekniske og ejendomsmæssige forhold i området. En vigtig del af Naturstyrelsens arbejde er at informere og holde samtaler med samtlige lodsejere om ønsker til kompensation, køb, salg eller jordfordeling. Hvis projektet bliver til noget, forventer Naturstyrelsen at gå igang med arbejdet i 2029-2030.

     

    Ønsker om cykelsti og stolte frivillige

    I løbet af dagen var der to runder åbent kontor i forsamlingshuset, hvor omkring 25 borgere kiggede forbi til en snak. 

     

    Særligt det lokale fællesskab og frivillighed gik igen, ikke mindst når talen faldt på forsamlingshuset, som er byens absolutte samlingspunkt. Huset er nyrenoveret og meget populært til udlejning. Ca. 8.000 frivillige timer er lagt af borgerne fra byen og oplandet i renoveringen.

     

    Det blev fremhævet flere gange, at den store frivillige indsats er en afgørende forudsætning for forsamlingshusets succes og mulighederne for at udvikle stedet. At opbakningen er stor vidner de 150 medlemmer i forsamlingshusets forening om. I hele Ebdrup er indbyggertallet 197. Huset er centrum om mange aktiviteter, og lige nu er man i fuld gang med at planlægge det næste; Et loppemarked den 6. juni. 

     

    Borgmesteren spurgte de frivillige, hvorfor de vælger at lægge så stor en indsats i forsamlingshuset. Svarene var: "Fællesskabet, at møde nye mennesker og blive klogere på sit lokalområde". Og: "Det er rart at se resultaterne af det, vi gør".

     

    En tredje fremhævede følelsen af at gøre en forskel for sit lokalområde med ordene: "Når vi hører andre sige; "Hvor gør I det godt i Ebdrup", så tænker man: "Ja, det gør vi faktisk. Så bliver jeg altså lidt stolt".


    Også trafiksikkerhed var på dagsordenen. Mange borgere oplever, at der bliver kørt for hurtigt på vejene og flere gange blev ønsket om en cykelsti mellem Kolind og Rostved fremhævet. 

    Høj fart opleves også som et problem på Sølillevej, ligesom høj fart på Frellingvej blev nævnt som særligt problematisk på grund af de mange flokke af krondyr i området. 

     

    Gåtur forbi ny legeplads

    Dagen sluttede som altid med walk and talk i lokalområdet. Her deltog omkring 15 borgere og byrådsmedlemmer. Ruten var tilrettelagt i samarbejde med aktører fra forsamlingshuset.

     

    Michael Stegger Jensen siger om dagen: 

     

    "Det var både interessant og hyggeligt at besøge Ebdrup. Jeg følte mig taget rigtig godt imod og oplevede stor interesse for at drøfte det, som fylder lokalt. Og så var det meget opløftende at mærke det store frivillige engagement og den stolthed, de frivillige - med rette - føler over alt det, de udretter i fællesskab". 

     

    Det næste besøg i rækken er Hyllested Skovgårde den 2. juni. Før sommerferien udmeldes programmet for 2. halvår af det mobile borgmesterkontor. 

     
     
    Kontaktinformation

    Michael Stegger Jensen, Borgmester. Mobil: 23 72 86 78

     

    Syddjurs Kommune

    Lundbergsvej 2 - 8400 Ebeltoft - Telefon 87 53 50 00 - Fax 87 52 11 36

    Social media icon Social media icon Social media icon

    Vedhæftede filer