Syddjurs-elever læste sammen på Verdens Bogdag den 23. april
Fælles højtlæsning, spænding og hemmeligheder prægede skoledagen, da alle elever fra 0.-4. klasse på folkeskolerne i Syddjurs deltog i Danmarks hemmeligste historie på Verdens Bogdag den 23. april 2026.
Fælles højtlæsning, spænding og hemmeligheder prægede skoledagen, da alle elever fra 0.-4. klasse på folkeskolerne i Syddjurs deltog i Danmarks hemmeligste historie på Verdens Bogdag den 23. april 2026.
På samtlige skoler i kommunen blev eleverne samlet om den samme fortælling - læst højt enten af lærerne selv eller via videooplæsning med forfatteren. Dermed blev Verdens Bogdag markeret som en fælles begivenhed på tværs af både klasser, årgange og skoler i Syddjurs.
Rundt omkring på kommunens skoler blev dagen grebet an på forskellige måder. Flere steder blev historien læst op ved fælles morgensamlinger for indskolingen og mellemtrinnet.
"Vi læste historien op på en morgensamling i indskolingen og mellemgruppen. Eleverne var gode til at lytte, og det var rart at have en fælles oplevelse på tværs af klasser", fortæller en lærer.
Et par andre lærere siger:
"I indskolingen satte vi videoen på og 0.-2.klasse sad sammen på Torvet. De var allesammen meget spændte og synes det var så sjovt deres fætre, kusiner mm rundt omkring i landet skulle høre samme historie".
"Vi snakkede om hemmeligheder ud fra terningen, lavede foldebøger, gættede på handlingen ud fra de 5 ting, skrev hemmelige ønsker med citronsaft, legede gemmeleg og selvfølgelig hørte historien og snakkede om den".
En del af noget større
Andre skoler samlede alle elever fra 0.-4. klasse i skolens sal, hvor de så forfatteren læse historien op via video. Alle var meget stille og lyttede interesseret, og tilbagemeldingen var, at eleverne syntes, historien var sjov.
I indskolingen skabte eventet også en oplevelse af at være en del af noget større, hvor eleverne var spændte på at vide, at børn over hele landet hørte den samme historie samtidig.
På flere af Syddjurs' skoler blev Verdens Bogdag også brugt som afsæt for undervisning både før og efter selve dagen. Eleverne arbejdede med temaet hemmeligheder og brugte undervisningsmaterialer fra Læselyst.nu.
Deltagelsen er en del af læselystkampagnen "Læselyst nu", som er finansieret af Børne- og Undervisningsministeriet og udgør en tiårig national indsats for at styrke børns læselyst.
Fakta: Danmarks hemmeligste historie
- Hvornår: 23. april 2026 (Verdens Bogdag)
- Hvem: Elever i 0.-4. klasse på folkeskolerne i Syddjurs
- Hvad: Fælles højtlæsning af Danmarks hemmeligste historie
- Hvordan: Oplæsning ved lærere eller via video med forfatteren
- Særligt: Historien og forfatteren var hemmelige frem til selve dagen
Fakta: Læselyst nu
- National læselystkampagne finansieret af Børne- og Undervisningsministeriet.
- Del af tiårig indsats for at styrke børns læselyst.
- Drives af Nationalt Videncenter for Læsning i samarbejde med CFU og læremiddel.dk.
- Hjemmesiden www.læselyst.nu understøtter læreres arbejde med læselyst og lærelyst.
Hanne Nissen Sabalic
Læse/sprogkonsulent, Sekretariat for Sundhed og Dannelse
Mobil 21 19 17 23
hansa@syddjurs.dk